Skoč na obsah Skoč na menu

Tvorba web stránok, www stránky, internetové obchody

english version

Davovapsychoza úvod - NEMAZAT

 

2017-tour.jpg

 


 

Punk je tiež biznis, ale divoké kone neskrotíš ani peniazmi

(exkluzívny rozhovor s Janom Kassom z kapely Davová Psychóza pre Bawagan na Radiu TLIS)

 

01., Čo pre teba znamenal punk v minulosti a čo dnes?

Keď je človek mladý, tak jeho hodnoty sú v živote odlišné od tých, ktoré potom človek nadobúda počas života. Tak isto to bolo aj s mojim punkom. Keď som prvýkrát v živote zbadal punkáča - pre tých skôr narodených, ktorí si to určite pamätajú, bola to fotka, lepšie povedané článok o novom hudobnom štýle v kultovom časopise 100+1, tak som naozaj nechápal a bol som z toho dosť v šoku ako tí ľudia vypadali. Hovorím o oblečení , samozrejme. Hudbu som počul až neskôr, bol to Ramones, čo ma tiež šokovalo. Postupom času a zoznamovaní sa s punkom som zisťoval, že to má aj hlbšie myšlienky. Nuž a tie myšlienky ma držia, samozrejme aj s tou hudou a módou do dnešných dní. Takže v podstate pre mňa punk je stále taký istý, len ja som nedopatrením zostarol.:-))

 

02., Punk bol kedysi vzburou, časom sa preniesol do komerčnej sféry. Ako ho vnímaš dnes ty?

Ako som už spomenul v predošlej odpovedi, punk je stále taký istý aký bol na začiatku, nemám z neho pocit, že sa preniesol do komerčnej sféry viac ako bol práve na začiatku. Vždy sa ale nájdu ľudia, čo dokážu urobiť peniaze aj z hovna. Dá sa im to vyčítať? Punku to je jedno.

 

03., Lákala vás ako kapelu Straight Edge scéna?

Ja osobne som mal a stále mám rád SxE kapely, hlavne po hudobnej stránke. Po tej ideologickej je to tiež pekná myšlienka, hlavne v prostredí, kde sa veľa pije. Tuším, že ani nepoznám SxE kapelu z východného Slovenska:-))))).

 

04., Bola v začiatkoch u Teba túžba byť ako Jello Biafra? :)

No, musím sa priznať, že Jello a DK boli pre mňa naozaj veľkou inšpiráciou. Škoda, že to s nimi dopadlo tak ako to dopadlo.

 

05., Texty, ktoré píšeš aj žiješ alebo ide skôr len o pocity? Sledoval si osudy Christiánie? Považuješ niektoré vaše texty za neaktuálne, platné len vo svojej dobe?

Hahaha, asi by som už nemal spievať, že "nemám auto, nemám prachy", keď oboje už mám, aj keď s tými peniazmi to zas až také vážne nie je, hahaha, aj s tým fajčením a pitím to už nie je veľká sláva, takže asi ani "správny" rocker už nie som, ale stále som "taký aký ja chcem byť a nikto nemá pravo mi v tom zabrániť"...
Akurát niekto dal na našu stránku niečo o Christianii, tak som si to rád prečítal. Nikdy som tam nebol ale prajem tým ľudom čo sú tam a chcú tam žiť tak ako oni chcú, veľa štastia.
Snáď tie texty, ktoré nikdy nevyšli.

 

06., Počúvaš súčasnú punkovú scénu? Kto ťa zaujal?

Momentálne ma zaujali FORUS z Francúzska a kanaďania Propagandhi. Hlavne ich posledné tri albumy. Je to veľmi inšpiratívne.

 

07., Vaše publikum je viacgeneračné. Stretol si sa s nepochopením svojich textov u mladšieho publika? Ak porovnáš Tvoju a súčasnú generáciu, v čom sú iní?

Myslím si, že som sa stretol z nepochopením mojich textov aj u staršieho publika, párkrát, ale s tým musím počítať  keď človek robí také texty. Nič v zlom, ľudia:-)...
Na to sa ťažko odpovedá, možno sú iní vo všetkom a možno v ničom. Keď je človek mladý, myslím tým - násťročný tak moc toho nepotrebuje. Ak to mam zhrnúť do troch slov tak to je sex - drugs a rock ´n´ roll - samozrejme, do tých slov nech si každý dosadí čo komu vyhovuje ale v podstate o tom to je. No a ako človek starne tak sa nabaľujú  veci - problémy, ktoré ako mladý nerieši. No  a tak to je aj s tými generáciami, ľudia sú v podstate všade rovnakí, chcú tie isté veci a majú tie iste pocity, túžby, len prostredie v ktorom žijú ich robí odlišnými.

 

08., Punk bol v podstate uzavretá komunita, skomercionalizovaním sa tam dostali rôzni ľudia. myslíš si že takáto otvorená komunikácia a zľahčenie prospelo celej scéne?

Sranda,  tu sa to nejako časovo bije. Veď nebyť toho, že punk v začiatkoch bol asi vo všetkých médiach na prvých stránkach a kapely mali pesničky na popredných priečkach miestnych hitparád by asi mnoho ľudí nemalo šajnu o nejakom punku. Samozrejme punk by bol ale asi nie v takej podobe v akej bol v tých časoch. A určite by to nemalo až taký dopad na spoločnosť v ktorej bol. Veď len tak zo srandy sa spýtajte svojich rodičov či poznajú Sex Pistols a potom sa ich spýtajte či poznajú napr. Crass.
Asi viem čo Vám povedia:-).
A či to prospieva scéne? Dost nerozumiem tejto otázke. Môže uškodiť čaju keď ho naleješ do horčičáku alebo keď bude v zlatom hrnčeku?

 

09., Čo sa stalo so skladbami, ktoré ste mali pripravené po albume Svet Žaluje? Objavili sa na Kríze Vedomia?

Nuž asi áno, nepamätám si, bolo to už veľmi dávno:-))

 

10., Ako sa pozeráš na streamovanie hudby cez platené portály?  Je to cesta, kde je priestor pre punkové kapely?

To máš tak ako keď si kúpiš svoju obľúbenú kapelu v nejakom CD -shope. Či je to neviditeľný portál alebo viditeľný predavač, vždy okrem kapely podporuješ aj niekoho iného. Tak to je. Ak s tým máš problém, tak najlepšie je ísť na koncert a kúpiť si veci priamo od kapely.

 

11., Spoločnosť sa dnes radikalizuje, prikláňa sa k extrémistickým názorom a to najmä mladí ľudia. Vzniká v nás opäť nejaká totalita? Stretávaš sa dnes s cenzúrou či už v súvislosti s Davovkou alebo vôbec?

Toto je na veľmi dlhú debatu, takže o tom radšej budem niekde hovoriť ako písať, Napíšem len, že ako sa k tej totalite postaví spoločnosť, tak taká bude. Samozrejme mať v parlamente originál fašištov moc nepridáva na sebavedomí spoločnosti ale na všetkom treba pracovať. Keď sa to tak nechá tak bude ešte horšie. Každopádne sa to nedá zhrnúť do pár viet tento problém. Jedna vec je ale istá, byť punkáč, dokonca byť punková legenda a sympatizovať s fašistami je taká schizofrénia ako byt fašista, uznávať Hitlera a uctievať staroslovanskych bohov. Každopádne títo ľudia patria na psychiatriu.
Tu kde žijem tak Davovku nepoznajú, tak neviem:-))

 

12., Jedna vec, ktorú by si vo svojej minulosti vyškrtol alebo zmenil., ak by si mohol :)

Asi veci, ktorými som spôsobil druhým bolesť. Takže týmto by som sa rád za ne ospravedlnil.

 

13., Talianska punková kapela Sun Eats Hour sa preorientovala na hranie kresťanských piesní,  hoci stále v rockovom podaní. Časť punkáčov sa tiež obrátila ku kresťanskej viere alebo buddhizmu, kde možno objavujú práve tie hodnoty, ktoré im dával punk, ale v čistejšej forme. Tvoj názor na takéto smerovanie?

Sympatizujem s budhizmom a čítal som aj zopár Dalajlamových kníh, no a stále si myslím, že som punk. Ak si oni hovoria, že sú punk tak ja nemám prečo im vravieť, že nie sú. Ja som len obyčajný z obyčajných, hahaha.

 

14., Premýšľal si niekedy nad tým, zatvoriť kapitolu DP?

Ešte nie.

 

15., Odišiel si žiť do Austrálie. Chytí aj teba občas "homesick" ? Ak áno, tak za čím najviac? Čo robíš momentálne v Austrálii? Sleduješ tam aj domácu punkovú scénu?

Už ma to nechytá tak ako to bývalo na začiatku, ale jasné, veď to je krajina kde som sa narodil a kde som prežil všetko to podstatné čo ma formovalo. Samozrejme, tu v AUS som zistil, že nie všetko bolo správne ale veď nikto nie je dokonalý, všakže...
Stále robím to, čo som robil aj doma len 15tis km južnejšie:-)).

 

17., Ako vyzerajú prípravy na turné 2017? Nehrozí, že bude opäť zrušené? Budú prípadne aj nejaké nové piesne? Čo čaká Davovú Psychózu po skočení turné?

Prípravy idú podľa plánu. Dúfam, že sa nič nezruší - pas už mám nový, hahaha...
Nové piesne?...nechajte sa prekvapiť.
A čo nás čaká po turné? ... nuž s tými peniazmi čo zarobíme si asi každý kúpi nový kaštieľ, poprípade nové auto do svojho autoparku, no a čo zostane, tak s tým si bude každý žiť šťastne až pokým nepomreme.

 


 

Peklo zamrzlo! Poprvé vychází na vinylu vychází Svet žaluje a Nakŕmte prežratých.

Kultovní nahrávka Svet žaluje z roku 1993 vychází s původními songy, tedy včetně raritní písničky Chcem ísť von, která se na žádné pozdější edici neobjevila. Kapela oproti předchozí Klusácké Antropofobii výrazně přitvrdila. Nekompromisní texty o lidských právech, ekologii nebo válkách, v kombinaci s mnohem tvrdším devadesátkovým punkhardcore soundem zní jako jiná kapela. Změnila se doba, ovšem sestava kapely zůstala beze změny.

Svet žaluje je jedna z nejlepších a rozhodně nejzásadnějších slovenských punkových desek. Právě tahle deska udělala ze spousty veselých 77 punkerů crustery!

Nahrávku pro vinyl kompletně zremasteroval Jack Control!

Nakŕmte prežratých – poslední album Davové Psychózy před odchodem zpěváka do Austrálie. Trochu složitější hudební postupy dokazují, že členové Davovky jsou kromě jiného i skvělí muzikanti. Tehdejší sestavu doplnili Hulo a Cibi z Testimony, takže teorie o vyměknutí nejsou na místě. Album nicméně potřebuje trochu víc poslechů aby se zarylo pod kůži ale o jeho kvalitách svědčí nejlépe to, že velká část písniček z alba patří k oblíbeným koncertním stálicím.

Obě alba vychází na PHR Records v limitovaných edicích na barevných vinylech!

www.phr.cz

DP_promo_FCB_.jpg

 
 
 
© 2024 CREATE.SK, s.r.o.info@create.skúvodná stránkapodmienky používaniakontaktný formulármapa stránoktextová verziaenglish english